Witamy na starej stronie gminy Rychwał.
Zapraszamy na nową stronę pod adresem: rychwal.pl

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Rychwale PDF  | Print |  E-mail
W sobotę 9 maja w Rychwale odbyły się Powiatowe obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się mszą św.  W kościele pw. Trójcy Świętej w Rychwale w intencji strażaków odprawiona przez proboszcza, a jednocześnie Kapelana Strażaków Gminy i Miasta Rychwał ks. Marka Molewskiego. Po mszy świętej pododdziały strażackie przemaszerowały ulicami miasta na Stadion Miejski w Rychwale, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Relacja Wirtualny Konin

Relacja Konin Nasze Miasto

Łącznie w powiatach funkcjonuje 139 Ochotniczych Straży Pożarnych z czego 24 Jednostki są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W Jednostkach OSP działa 7543 druhów i druhen.

Po złożeniu meldunku Członkowi Sądu Honorowego przy Zarządzie Głównym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej druhowi Władysławowi Kolińskiemu przez dowódcę uroczystości Komendanta Gminnego OSP z Krzymowa druha Juliana Tomickiego nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu państwowego.
W pierwszej kolejności głos zabrali Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego druh Andrzej Piaskowski oraz Prezes Zarządu Oddziału Grodzkiego druh Andrzej Herudziński, którzy powitali zaproszonych gości, strażaków i poczty sztandarowe. Następnie Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara, Przewodniczący Rady Miejskiej w Rychwale Roman Drewniacki i Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego w Rychwale druh Andrzej Cholewicki przekazali życzenia wszystkim strażakom.
Podczas obchodów Dnia Strażaka nie mogło zabraknąć odznaczeń i wyróżnień dla druhów najbardziej zaangażowanych w działalności ratowniczo-gaśniczej oraz za całokształt prac                      w ochronie przeciwpożarowej.
Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie przyznało za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w działalności Ochotniczych Straży Pożarnych:
- Medale Złoty Znak Związku dla druhów: Dolański Edward z OSP Żdżary, Osajda Zbigniew z OSP Rychwał, Kropidłowski Teodor z OSP  Kazimierz Biskupi oraz druh Pyrzyński Wojciech z OSP Czartowo.
- Medale Honorowe imieniem Bolesława Chomicza  dla następujących druhów: Rybacki Marian z OSP Kazimierz Biskupi, Walczak Zdzisław  z OSP Synogać, Raszczyński Józef z OSP Lipice oraz pośmiertnie druh Szpitalny Józef również z OSP Lipice.
- Złote Medal za Zasługi dla Pożarnictwa dla druhów: Reszotarski Sławomirz oraz  Kościelski Piotr z OSP Żychlin, Kwieciński Teodor oraz Kwieciński  Tomasz z OSP Lisiec Wielki.
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych  Straży Pożarnych w Poznaniu natomiast przyznało:
- medale Semper Vigilant – wiecznie czuwający, druhów którzy od wielu lat działają w Ochotniczych Strażach Pożarnych, swą postawą i zaangażowaniem udowadniają że w pełni zasłużyli na tak honorowe odznaczenie. Odznaczeniem tym zostali uhonorowani druhowie: Augustyniak Bonifacy z OSP Wierzbinek. Adamczyk Dominik z OSP Dębówiec oraz druh Wróblewski Kazimierz z OSP Lisiec Wielki.
- Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa druhom: Skoneczny Stanisław z OSP Czyżew, Ćwiek Ireneusz z OSP Janowice, Kobierskiego Tomasza z OSP Skulsk oraz druha Juliana Tomickiego z OSP Krzymów.
- Srebrne Medale za Zasługi dla Pożarnictwa następującym druhom: Rogacki Henryk z OSP Rychwał oraz Jędro Stanisław z OSP Czyżew.
- Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa dla druhów: Kantanista Maciej z OSP Skulsk, Juszczak Janusz oraz Cegielski Stanisław z OSP Czyżew, Remigiusz Szmyt, Giza Krystian oraz Andrzejewski Hubert z OSP Rychwał
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie natomiast nadał odznakę „Strażak Wzorowy” druhom: Kuczyński Paweł z OSP Rozalin, Szczepankiewicz Patryk, Pawlaczyk Tomasz oraz Giza Błażej z OSP Rychwał.
Uroczystość była również doskonałą okazją do wręczenia odznaki Honorowej „Zasłużony dla Gminy i Miasta Rychwał”.  Kapituła Odznaki Honorowej po rozpatrzeniu wniosku Burmistrza Rychwała Stefana Dziamary - nadała odznakę honorową "Zasłużony dla Gminy i Miasta Rychwał" za efekty pracy na rzecz społeczności lokalnej gminy Rychwał oraz upowszechnianie idei kreatywnego i harmonijnego uczestnictwa w życiu społecznym Prezesowi OSP w Rychwale druhowi Tadeuszowi Konieczce oraz Prezesowi OSP w Siąszycach druhowi Stanisławowi Luźnemu.
Na tym jednak nie koniec po części oficjalnej uroczystości strażacy przygotowali moc atrakcji dla wszystkich zebranych szczególnie dla najmłodszych. Było można zajrzeć do każdego z pojazdów gaśniczych stojących na placu, zobaczyć sprzęt i wyposażenie. Do dyspozycji była również ściana wspinaczkowa przygotowana prze członków z OSP Licheń Stary oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Można było również podziwiać ćwiczenia na starej pompie z OSP Kawnice.