Witamy na starej stronie gminy Rychwał.
Zapraszamy na nową stronę pod adresem: rychwal.pl

Dożynki Gminno-Parafialne w Modlibogowicach PDF  | Print |  E-mail


W sobotę 22 sierpnia 2015 r. w miejscowości Modlibogowice odbyły się Dożynki Gminno - Parafialne. Dożynki to najważniejsze wydarzenie dla rolników, święto wieńczące cały rok ciężkiej pracy w polu. Przypominają, że to dzięki niej codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Jest to najbardziej prestiżowa impreza w kalendarzu kulturalnym wsi.

Relacja Wirtualny Konin

Uroczystości rozpoczęto tradycyjnie barwnym korowodem, który przeszedł przez Modlibogowice do Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie odbyła się msza święta dziękczynna w intencji rolników celebrowana przez Proboszcza Parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grabieniach Ks. Stanisława Maniosa. Starostami dożynek byli mieszkańcy Modlibogowic Państwo Teresa i Jan Podres. Po mszy korowód dożynkowy udał się na plac przy Domu Kultury w Modlibogowicach, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.Część obrzędową rozpoczęło symboliczne przekazanie chleba przez starostów dożynek na ręce Burmistrza, następnie dokonano pokrojenia chleba i rozczęstowanie między zebranych.

Jak co roku podczas uroczystości dożynkowych uhonorowano rolników z gminy Rychwał, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi, osiąganymi w gospodarstwie, jak  i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, które przyznał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Burmistrza Rychwała Stefana Dziamary otrzymali: Marek Świderski oraz Dariusz Durski. Szczególne podziękowania za rolniczy trud, zostały przekazane również przez Powiat Koniński. Tytułem Honorowym „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” uhonorowano: Marka Mizerskiego oraz Przemysława Małolepszego. Kolejnymi bardzo ważnymi wyróżnieniami były odznaki honorowe „Zasłużony dla Gminy i Miasta Rychwał ”, które przyznano: Zofii Michalak, Dariuszowi Sztejkowskiemu oraz Zbigniewowi Siwek. Za osiągnięcie wysokich wyników w produkcji rolnej oraz systematyczne unowocześnianie gospodarstwa wyróżnienia otrzymali: Violetta i Wiesław Jędrzejaszek z Dąbroszyna, Joanna i Roman Pawłowscy z Grabowej, Jacek Pakulski z Jaroszewic Grodzieckich, Irena i Piotr Śledź z Czyżewa oraz Sylwia i Karol Balcerzak z Dąbroszyna.

Podczas uroczystości wręczono list gratulacyjny za nominacje do nagrody w XIII edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”, otrzymał go Pan Sławomir Jezierski z Dąbroszyna. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w niedzielę 23 sierpnia b.r. w Wilczynie podczas Dożynek Powiatowych Pan Sławomir, otrzymał nagrodę „Powiatowy Rolnik Roku”. Jest to prestiżowe wyróżnienie, które otrzymują  najbardziej przedsiębiorczy rolnicy z powiatu konińskiego.

Burmistrz Stefan Dziamała złożył również podziękowania  Państwu Józefie i Feliksowi Fic, za aktywną, pełną poświęcenia pracę na rzecz społeczności lokalnej gminy Rychwał.

Podczas tegorocznego Święta Plonów rozstrzygnięto konkurs  na „Najpiękniejszą dożynkową dekorację nieruchomości”. Mieszkańcy dekorując swoje posesje wykazali się niezwykłą pomysłowością, podkreślając tym samym lokalne tradycje. Komisja konkursowa przyznała trzy nagrody główne za I, II i III miejsce oraz pięć wyróżnień. Najpiękniejsze dekoracje wykonali: Grażyna i Maciej Fic, Małgorzata i Roman Fic oraz Dorota i Tomasz Stasiak. Wyróżnienia, otrzymali: Katarzyna i Maciej Tomczak, Jadwiga i Józef Andrzejewscy, Anna i Tomasz Śnieg. Wyróżnione zostały także wsie Kuchary Borowe oraz Wardężyn, nagrody trafiły na ręce sołtysów tych miejscowości. Nagrody główne zostały ufundowane przez Pana Jana Skalskiego - Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, natomiast nagrody za wyróżnienia – mąkę ufundował Młyn w Rychwale – Państwo Maria i Zbigniew Kwiryng..

Na dożynkach nie zabrakło wielu miłych atrakcji. W części artystycznej wystąpili młodzi artyści z terenu naszej gminy. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się mieszkanki Modlibogowic Aleksandra Fic i  Martyna Zielińska, które przedstawiły wiersz, mający formę przyśpiewek dożynkowych. W piosence Anny Jantar pt. „Najtrudniejszy pierwszy krok” wspaniale zaprezentowała się Wiktoria Wróbel. Kolejnym punktem programu był występ dzieci uczęszczających do Świetlicy Środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Rychwale. Dzieci zaprezentowały utwór i taniec ludowy, którego nauczyły się podczas warsztatów taneczno-wokalnych realizowanych w ramach projektu pn. „Z kulturą ludową przez pokolenia – warsztaty dla dzieci i seniorów” dofinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Gminę Rychwał. Uroczystość umilały również występy zespołów ludowych „Bielanki” z Białej Panieńskiej oraz „Korzeniewianki” z gminy Mycielin. Niezastąpiona okazała się również Orkiestra "Quantum" z Rychwała. Było również coś dla podniebienia. Panie z kół gospodyń z: Jaroszewic Rychwalskich, Siąszyc, Święci oraz Wardężyna przygotowały lokalne potrawy oraz słodkie wypieki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości. Dla smakoszy Panie oraz Panowie z OSP z Rychwała serwowali pyszną grochówkę. Imprezę zakończył zespół Sing Band zabawą taneczną, trwającą do późnych godzin wieczornych.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na Święto Plonów – Dożynki Gminno – Parafialne w Modlibogowicach.