Witamy na starej stronie gminy Rychwał.
Zapraszamy na nową stronę pod adresem: rychwal.pl

Rychwalia 2015 PDF  | Print |  E-mail


W tym roku obchodziliśmy już po raz XVII Święto Ziemi Rychwalskiej - Rychwalia 2015, które jak zwykle przyciągnęło tłumy nie tylko mieszkańców naszej gminy. W tym roku gościliśmy również delegacje z partnerskiego miasta Rychvald z Czech oraz z Ukrainy. Rychwalia 2015 z pewnością można zaliczyć do bardzo udanych. Dwa dni były wypełnione po brzegi muzyką, rozrywkami dla dzieci i sportowymi atrakcjami. Na stadionie stanęła ogromna scena, na której występowali lokalni artyści nie tylko.

Imprezę trwająca dwa dni rozpoczął Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Rychwała rozegrany na Orliku. Sobotni wieczór natomiast rozpoczął koncert orkiestry "Quantum" – muzycznej perełki i dumy Rychwała, która po występie z rąk Burmistrza Rychwała, otrzymała podziękowania za twórczy wkład artystyczny oraz godne reprezentowanie i promowanie Gminy Rychwała w kraju i za granicą. Specjalne podziękowania burmistrz wręczył również na ręce Justyny Drewniackiej Instruktora Marżoretek, za kreowanie artystycznej postawy wśród rychwalskiej młodzieży. Dla najmłodszych uczestników festynu Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie przygotował Miasteczko Ruchu Drogowego oraz konkursy z nagrodami tematycznie związane z przepisami o ruchu drogowym. Był też pokaz JUDO w wykonaniu uczniów Uczniowskiego Klubu Sportowego z Tuliszkowa.
Na scenie natomiast wystąpiły gwiazdy disco polo zespół VEXEL oraz ANDRE, które swoimi największymi przebojami podbiły serca miłośników muzyki. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z DJ – em MarcuS-em.

 

W niedzielę na stadionie czekało nie mniej atrakcji. Na scenie zaprezentowali się uczniowie ze szkół z terenu gminy Rychwał oraz zespoły taneczne Green Day i Frajda.
Drugi dzień Święta Ziemi Rychwalskiej był doskonałą okazją do podsumowania gminnych zawodów i konkursów. Zespół Szkół w Rychwale, SP w Jaroszewicach Grodzieckich i SP w Białej Panieńskiej otrzymały puchary zdobyte podczas „Letniej Gminnej Spartakiady Sportowej”. Nagrodzono też szkoły biorące udział w „Konkursie na piosenkę o Gminie Rychwał”: SP W Kucharach Kościelnych – I miejsce, ZS w Rychwale – II miejsce, SP w Jaroszewicach Grodzieckich – III miejsce, SP w Grochowach – wyróżnienie.
Podsumowano także zawody strzeleckie z broni myśliwskiej Koła Łowieckiego „Żubr" w Rychwale i zawody wędkarskie Koła Wędkarskiego „Lin" w Rychwale. W zawodach strzeleckich nagrody przyznano: Jarosławowi Dolińskiemu, Romanowi Drewniackiemu oraz Stefanowi Drop. W zawodach wędkarskich najlepszymi okazali się: Piotr Weber, Henryk Grądziel i Dominik Zimny. W niedzielę dla uczestników przygotowano także quizy wiedzy. Pierwszy pod hasłem „Nie śmiecimy nie trujemy wszystko pięknie segregujemy”, którego zwycięzcy: Wojciech Szczepaniak, Agnieszka Dudek, Maciej Kwiryng, Krzysztof Grygiel, Przemysław Wiatrowski i Piotr Żerkowski, otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Drugi natomiast, w którym główną nagrodą był rower ufundowany przez firmę HYDROSTAL z Konina dotyczył przepisów ruchu drogowego. Quiz najlepiej rozwiązał Józef Wróbel – mieszkaniec Rychwała. Rychwalia były także doskonałą okazją do posumowania konkursu plastycznego pn. „Nie śmiecimy nie trujemy wszystko pięknie segregujemy”. Nagrody otrzymali:
a) w grupie wiekowej klas I – III szkół podstawowych:
I miejsce – Katarzyna Szmyt – Szkoła Podstawowa w Grochowach
II miejsce – Wiktor Roszak – Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
III miejsce – Martyna Grześkiewicz – Szkoła Podstawowa w Kucharach Kościelnych
Wyróżnienie: Kinga Janicka – Szkoła Podstawowa w Białej Panieńskiej
b) w grupie wiekowej klas IV – VI szkół podstawowych:
I miejsce – Kamila Wojtczak – Szkoła Podstawowa w Białej Panieńskiej
II miejsce – Mateusz Rzepka – Szkoła Podstawowa w Kucharach Kościelnych
III miejsce – Klaudia Kaczmarek – Zespół Szkół w Rychwale
Wyróżnienie: Natalia Lewandowska – Szkoła Podstawowa w Grochowach
c) w grupie wiekowej gimnazjum:
I miejsce – Natalia Cegielska
II miejsce – Anna Patrzykąt
III miejsce – Anna Ciszak
Wyróżnienie: Agata Andrzejewska
Po oficjalnym otwarciu XVII Święta Ziemi Rychwalskiej – Rychwalia 2015, którego dokonali Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Rychwale Roman Drewniacki przyszedł czas na niespodziankę, koncert POWIATOWO NA ROCKOWO. Na scenie pojawili się samorządowcy z powiatu konińskiego i dziennikarze lokalnych mediów. Zaśpiewali największe przeboje muzyki rockowej z lat 80. Równie dobrze jak samorządowcy bawiła się publiczność, która wraz z artystami nuciła znane przeboje.
W niedzielę na scenie wystąpiły też Kapela „ZZA WINKLA” z Nowego Tomyśla. Nie zabrakło także czegoś dla podniebienia. Panie z Kół Gospodyń z Jaroszewic Rychwalskich, Kuchar Kościelnych, Grochów oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Złotkowy przygotowały słodkie wypieki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości.
Nie mogło również zabraknąć atrakcji dla dzieci dla których przygotowano wesołe miasteczko i animacje.
Wieczorem na scenie zaprezentował się zespół K.A.S.A. - gwiazda wieczoru. Tegoroczne Rychwalia zakończył występ zespołu B.L.A.S.K. i przepiękny pokaz sztucznych ogni.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które czekały na mieszkańców, a było to możliwe dzięki pozyskanym sponsorom. Ponad 100 firm i osób dokonało wpłat. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na przyszłoroczne „Rychwalia 2016”.