Witamy na starej stronie gminy Rychwał.
Zapraszamy na nową stronę pod adresem: rychwal.pl

Uroczystości ku czci pomordowanych w Białej Panieńskiej PDF  | Print |  E-mail

W dniu 18 września 2015 r., u stóp Pomnika Pomordowanych Kaliszan, na pograniczu dwóch powiatów kaliskiego i konińskiego oraz gmin Stawiszyn i Rychwał, w lesie w miejscowości Biała Panieńska odbyły się uroczyste obchody 73 Rocznicy ku czci Pomordowanych podczas II Wojny Światowej. W tym roku gospodarzem obchodów była Gmina Rychwał.

Relacja TV Wielkopolska

W uroczystościach w Białej Panieńskiej wzięły udział rodziny pomordowanych, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, strażacy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowcy.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego. Po oficjalnym powitaniu wszystkich zgromadzonych na uroczystości, głos zabrał Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara, który podkreślał, że tego typu uroczystości to nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych podczas II Wojny Światowej, ale także przypominanie młodemu pokoleniu o tym, że takie czasy były i że należy zrobić wszystko, by taka historia nigdy się nie powtórzyła
Podczas obchodów odczytano również nazwiska 21 poległych osób. 7 czerwca 1942 roku w lesie w Białej Panieńskiej zostali straceni przez Hitlerowskiego Okupanta:
1. Leon Banasiak
2. Zdzisław Tomczyk
3. Jan Rusiniak
4. Stefan Kubacki
5. Józef Janiak
6. Józef Józefowicz
7. Władysław Kaleta
8. Jan Kużbik
9. Michał Olszewski
10. Walenty Olszewski
11. Helena Olszewska
12. Maksymilian Niewiadomski
13. Józef Kaleta
14. Władysław Kaleta
15. Stefan Czajka
16. Roch Przybył
17. Stefan Przybył
18. Józef Urbański
19. Józef Paszyn
20. Walenty Miłek
21. Brunon Wróblewski
Następnie uczestnicy uroczystości w głębokiej ciszy i zadumie oddając hołd pomordowanym złożyli wiązanki kwiatów.
Na zakończenie dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Rychwale oraz Orkiestra Quantum OSP w Rychwale zaprezentowały krótką część artystyczną, która nawiązywała do tradycji patriotycznych narodu polskiego.